You are currently viewing OVSP – Deo2

OVSP – Deo2

Uvod

U prethodnom postu sam napomenuo, da ću objasniti sertifikaciju proizvodnje betona – OVSP, analizom 3 dokumenta:

Pa da krenem redom.

SRPS EN 206:2021

Kao što sam prethodno spomenuo SRPS EN 206:2021 je prevod EN 206:2013, koji nije harmonizovan standard. Prema tome i nije sa obaveznom primenom, u smislu da je sertifikacije proizvodnje i kontrole proizvodnje betona obavezan uslov za “stavljanje” betona na tržište.
U originalnoj verziji se spominje sertifikacija, uz još jednog aktera, u aktivnostima sertifikacije, a to je Kontrolno telo. Kontrolna tela se inače akredituju, prema standrdu ISO IEC 17020.
SRPS EN 206:2021, kao prevod EN 206:2013, shodno tome ne prepoznaje sisteme za OVSP.
ali je važno napomenuti da su određene države, kao što su Hrvatska, Poljska, Rumunija, Norveška i Irska (možda i još neka druga) koristile EN 206 za sertifikaciju. Da bi uradile, te države su kreirale nacionalne dodatke – standarde. Sertifikacija proizvodnje betona i kontrole proizvodnje betona se generiše iz Zakona o građevinskim proizvdima ili iz CPR 305/2011.
Na primeru Hrvatske kreiran je standard HRN 1128:2007, Beton – Smjernice za primjenu norme HRN EN 206-1.

SRPS U.M1.206:2023

U ovom nacionalnom standardu, obaveze proizvođača i Imenovanog sertifikacionog tela su navedene u tački 6. Ne bih ih ovom prilikom navodio, jer bi to bila tema, za bar 2 posta i izgubili bi suštinu. Moja preporuka je da pribavite ovaj standard i da obratite pažnju na sledeće činjenice.
U samom standardu se ne navodi sistem za OVSP. Ali…..
U tački 6.1 se navode obaveze proizvođača i one su identične bilo da se primenjuje sistem 1, 1+ ili 2+, po pitanju proizvodnje i kontrole proizvodnje betona i ispitivanju uzoraka.
U tački 6.2 se navode obaveze Imenovanog sertifikacionog tela, gde je jako bitno da se obrati pažnja na tačku 6.2.3 Kontrolno ispitivanje uzoraka, gde se propisuje obaveza da Imenovano sertifikaciono telo uzima uzorke i sprovodi verifikaciju stalnosti performansi (statistička obrada rezultata).
Na taj način se u ovom standardu implicitno definiše sistem 1+ za OVSP betona. 

Pravilnik o tehničkim zahtevima za beton

U Pravilniku se u članu 14, stav 1, tačka 3 spominje uloga imenovanog sertifikacionog tela, u okviru “kontrolnog ispitivanja uzoraka uzetih u proizvodnom pogonu od strane predstavnika imenovanog sertifikacionog tela za fabričku kontrolu proizvodnje, u skladu sa zahtevima utvrđenim standardom SRPS U.M1.206:2023, tačka 6.2.3;”
Jedini sistem koji ima Kontrolno ispitivanje, uključujući i uzorkovanje, je sistem 1+, što je prikazano u tabeli, u okviru prethodnog posta.
Sve radnje, koje sprovodi proizvođač, u okviru OVSP, su opisane u Pravilniku, članovi 31 – 33.
Sve radnje, koje sprovodi Imenovano sertifikaciono telo, u okvoru OVSP, su opisane u članovima 30 i 34.
Članovi 30 i 34 su vrlo slični, ali navodim samo član 30, stavove 1 i 2.
“Ocenjivanje i verifikacija stalnosti performansi betona u vezi sa njegovim bitnim karakteristikama sprovodi se po Sistemu 2+ u skladu sa posebnim propisom kojim se uređuje način sprovođenja ocenjivanja i verifikacije stalnosti performansi građevinskih proizvoda.
Pored radnji u okviru sistema 2+ iz stava 1. ovog člana imenovano sertifikaciono telo za fabričku kontrolu proizvodnje sprovodi i kontrolno ispitivanje uzoraka uključujući i uzorkovanje.”
Ovo znači da je Pravilnikom formiram novi, hibridni model, jer je:

Zaključak

Tako, kako je napisan i usvojen Pravilnik o tehničkim zahtevima za beton “promoviše” hibridni model OVSP. Takav hibridni model nije predviđen ni Zakonom o građevinskim proizvodima „Službeni glasnik“ 83/2018, niti Pravilnikom o načinu sprovođenja ocenjivanja i verifikacije stalnosti performansi građevinskih proizvoda “Službeni glasnik RS” 59/2019.
Uočenu grešku sam primetio i poslao sam dopis MGSI. Pretpostavljam da su predstavnice MGSI uočile nedoslednost, pa sam pozvan da u zvaničnoj formi, pošaljem predloženi tekst izmene Pravilnika. To je i urađeno 18/3/20224-te.

Leave a Reply