U prethodnom postu sam spomenuo da ću napisati šta je to OVSP – Ocenjivanje i verifikacija stalnosti performansi, pa ću sada da to i uradim.
Definicija
Pozvaću se na definiciju, koja je data u Pravilniku o načinu sprovođenja ocenjivanja i verifikacije stalnosti performansi građevinskih proizvoda, Službeni glasnik RS 59/2019-26 i glasi:
“Postupak ocenjivanja i verifikacije stalnosti performansi građevinskih proizvoda, sačinjavanje i izdavanje dokumenata o sprovedenom ocenjivanju i verifikaciji stalnosti performansi sprovodi se u skladu sa Zakonom o građevinskim proizvodima, tehničkim propisima donetim na osnovu Zakona, tehničkim specifikacijama i ovim pravilnikom. Ocenjivanje i verifikacija stalnosti performansi građevinskog proizvoda u vezi sa njegovim bitnim karakteristikama sprovodi se u skladu sa jednim od sistema ocenjivanja i verifikacije stalnosti performansi (u daljem tekstu: Sistem) utvrđenim tehničkom specifikacijom ili tehničkim propisom i ovim pravilnikom.”
Samo da podsetim
OVSP = Ocenjivanje i verifikacija stalnosti performansi = AVCP = Assessent and Verification of Constancy of Performance.
I sad da ne pomislite da je ova “ceremonija” lokalna, potpuno isti pristup postoji i na nivou EU, umesto Zakona o građevinskim proizvodima postoji CPR 305/2011.
Objašnjenje
Ako ste Vi ili Vaša kompanija imali iskustva sa proverama/ocenjivanjima prema nekom od “menadžment standarda”, recimo ISO 9001 proces je vrlo sličan i sastoji se od:
- Inicijalne provere (početni pregled) - Ocenjivanje i
- Nadzorne (kontinualne) provere - Verifikacija stalnosti performansi
Prema tome, inicijalna provera je prva provera i pod pretpostavkom da je sve prošlo sasvim u redu, vaša proizvodnja betona, nakon provere, dobija pozitivna mišljenje i u nekom razumnom roku, vam se dostavlja Sertifikat fabričke kontrole proizvodnje. Na osnovu dobijenog sertifikata pripremate Deklaraciju o performansama, za one vrste betona, koje ste proizvodili, u trenutku dolaska ovlašćenog Imenovanog tela. Postoji naravno i mogućnost da nije bilo sve u redu i tada je Imenovano telo utvrdilo Neusaglašenost. Vi, kao proizvođač betona, ste dužni, da tu Neusaglašenost otklonite u dogovorenom roku.
Nadzorna provera se sprovodi, u određenim vremenskim intervalima, što zavisi od više faktora. Uobičajeno je da bude na godinu dana, ali zavisi i od “politike” sertifikacinog tela ili nacionalnih propisa. Može biti i kraći period, recimo 6 meseci. U trenutku pisanja ovog posta, autor nije uspeo da nađe nijedan podatak, u bilo kom zakonskom dokumentu, niti u online dokumentaciji bilo kog Imenovanog tela.
Pretpostavljam da Vas zanima kako se sprovodi provera, šta se proverava, pa ću Vas malo informisati o sistemima OVSP. Ima ih ukupno 5.
Evo kako to izgleda.
Ako odete na ovaj link, videli biste da je za proizvode od betona, dominantan sistem 2+. Pri tome navodim važnu Napomenu, da “originalni” standard EN 206:2013 nije harmonizovan standard. To znači da države, koje primenjuju EN 206 imaju određenu “slobodu” u primeni. Ta “sloboda” znači i izradu nacionalnih dodataka, koji uzimaju u obzir i određene specifičnosti, na “teritoriji”, gde će se EN 206 primenjivati. Takođe to znači da Sertifikacija betona, nije uslov za stavljanje proizvoda (betona) na tržište.
Tako da mi sad imamo “u igri” 3 dokumenta:
- SRPS EN 206:2021,
- SRPS U.M1.206:2023 i
- Pravilnik o tehničkim zahtevima za beton.
Odnos ovih dokumenata, prema sistemima za OVSP je …. O tome u sledećem postu.